Wzrostowy trend sprzedaży ebook’ów

Posted: 10 sierpnia 2011 in CZYTNIK, TABLET
Tagi: , , , ,

 

Ebook’i cieszą się dużym zainteresowaniem, a specjaliści prognozują na najbliższe lata ciągły wzrost ich sprzedaży. Ciężko uwierzyć, że kiedy Barnes&Noble, jedna z największych amerykańskich  księgarni internetowych, w 2000 roku rozpoczynała sprzedaż ebook’ów,  po niespełna trzech latach zmuszona była do usunięcia ich ze swojej oferty, co spowodowane było zbyt niskim zainteresowaniem.

Najbardziej wdzięcznym rynkiem zbytu książek w wersji elektronicznej jest rynek amerykański, gdzie sprzedaż ebook’ów stanowiła w 2008 roku 0,6%, w 2010 roku 6,4%, a obecnie stanowi ponad 10% całego rynku wydawniczego. Jego wartość szacowana jest na kwotę 300 mln euro!

Jak odnotowuje Amazon – znany amerykański portal sprzedaży internetowej, a zarazem producent słynnego czytnika ebook’ów Kindle sprzedaż ebooków przewyższyła sprzedaż książek w twardej oprawie w stosunku 143 do 100. Dane o sprzedaży książek są zgodne z gwałtownym wzrostem rynku tabletów i czytników w USA.

 

W klasyfikacji sprzedażowej podatnymi na innowacyjną formę  książkowego wydania okazali się także czytelnicy z Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowuje się najwyższe zainteresowanie ebook’ami w Europie Zachodniej.

Jeśli chodzi o polski rynek zbytu ebook’ów, jak wynika z raportu PricewaterhouseCoopers jest on najlepiej rozwijającym się w Europie środkowo-wschodniej i w 2011 roku ma już przynieść 12 milionów dochodu. Mimo to ilość tytułów porównując je z amerykańskimi ,czy angielskimi nadal jest bardzo mała. Jedna z największych polskich księgarni internetowych Virtualo w swojej ofercie posiada obecnie ponad 12500 tytułów, a ich liczba stale rośnie dlatego, że zainteresowanie nową technologią zdobywa coraz większe rzesze zwolenników.

Przyczyn tego zaskakującego wzrostu możemy doszukiwać się w wielu zaletach ebook’ów. Poczynając od dużej dostępności pozycji i dystrybutorów, niższej ceny w porównaniu do wydania drukowanego, spowodowanej brakiem kosztów druku, papieru i przesyłki, a także dużym komforcie czytania dzięki lekkości e-czytnika, funkcjonalności e-papieru, którą oferuje, i która przekonuje nawet osoby sceptycznie nastawione do tabletów i komputerów mających niekorzystny wpływ na wzrok, kończąc na znakomitej wygodzie korzystania dzięki dużej pojemności urządzenia, mogącej pomieścić kilka tysięcy pozycji, co redukuje konieczność składowania na półkach kurzących się książek.

 W ciągu najbliższych lat ilość tytułów będzie z pewnością wzrastać, natomiast e-czytniki będą stale ulepszane, dlatego też warto przekonać się do nowego wymiaru nabywania wiedzy i pozyskiwania informacji, który wprawdzie jest nieco kontrowersyjny i burzy tradycjonalizm korzystania z książek w wersji drukowanej, ale może znacząco zwiększyć przyjemność czytania.

Autor: Sylwia Robak

Autorka jest analitykiem i ekspertem rynku wydawniczego w Europie.

Interesuje Cię edukacja mobilna? Czytaj dalej:

Jak kupować Amazon Kindle?

Wzrostowy trend sprzedaży ebook’ów

dLearning, eLearning, mLearning – o co chodzi?

Cyfrowi imigranci – nauczyciele

Reklamy
Komentarze
  1. […] pozycji książkowych, z których większość w tym roku. Sukcesywnie kontynuuje ich lekturę na kindlu, gdyż większość jest dostępna na amazonie. Na temat crowdfundingu przeprowadzonych zostało […]

  2. […] czasach, w których sprzedaje się więcej książek w wersji elektronicznej, niż papierowej czytniki stają się coraz bardziej popularnym narzędziem pomocnym w nauce, a także niezwykle […]

  3. […] z najbardziej popularnych czytników ebooków, czyli elektronicznych wydań książek, których sprzedaż w USA przewyższa sprzedaż wersji papierowych. Producentem i głównym dystrybutorem jest amerykański Amazon, gdzie Polacy muszą dokonać […]

  4. […] popularne Jak kupić Amazon Kindle?Konwersja PDF do .mobi (Kindle), .doc, .epubWzrostowy trend sprzedaży ebook'ów KategorieAPLIKACJA CZYTNIK KINDLE M-LEARNING PORADY&TESTY PRAWO STUDENT […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s