dLearning, eLearning, mLearning – o co chodzi?

Posted: 9 sierpnia 2011 in M-LEARNING, STUDENT
Tagi: , , , , , , ,

„Ucz się ucz, bo nauka to…” powtarzają rodzice na całym świecie i każą dziecku iść do szkoły. Przymus nauki w państwach rozwiniętych jest oczywiście powszechnie i zgodnie nienawidzony przez młodzież, dopóki nie zrozumie ona po latach „męki”, ile dzięki temu ma możliwości i ścieżek rozwoju. Ze względu na różne czynniki, np. geograficzne, ale także komfort, wykształciły się różne formy nauczania na odległość. Z biegiem lat zmieniały swoją formę i przeznaczenie, a gwałtowny rozwój globalnej sieci internetowej i powszechny dostęp do komputerów i urządzeń mobilnych miał ogromny wpływ na obecny kształt metod nauczania.

Magiczne skróty oznaczające różne rodzaje i metody nauki można w prosty sposób wytłumaczyć…

dLearning – distance learning – nauka na odległość

dLearning to metoda nauczania, która nie wymaga fizycznego spotkania nauczyciela i ucznia. Jest to bardzo szeroka kategoria, która uwzględnia kursy korespondencyjne, korepetycje za pośrednictwem komunikatorów internetowych itp. Warto jednak zapamiętać, że kluczowym wyróżnikiem jest brak jednoczesności miejsca i/lub czasu przebywania nauczyciela i ucznia, miejsca przebywania ucznia od grupy uczniów oraz wykorzystuje środki komunikacji [1].

eLearning – electronic learning – online education

eLearning to węższa kategoria niż nauka na odległość sensu largo, która wykształciła w drugiej połowie XX w. wraz z popularyzacją komputerów i nadejściem ery internetu. Dodatkowe cechy eLearningu to konieczność występowania instytucji naukowej, co odróżnia go od samodzielnej nauki oraz wykorzystanie komputerów pozwalających na dwu- lub wielotorową komunikację uczniów, nauczycieli i innych stron procesu nauczania. Istotna jest tutaj możliwość kolaboracji, wymiany opinii, pracy grupowej, aczkolwiek na odległość. Za przykład może szukać opis webinarium, w którym aktywny udział wzięła międzynarodowa grupa uczestników, przedstawiony na blogu crowdfunding.pl.

mLearning – mobile learning – edukacja mobilna

Edukację mobilną można określić jako zdolność do przyjmowania wiedzy w każdym miejscu za pomocą przenośnego urządzenia pozwalającego na co najmniej dwukierunkową komunikację między uczniem i nauczycielem. Obecnie istnieje bardzo wiele urządzeń, aplikacji, narzędzi i rozwiązań, które ułatwiają komunikację, interakcję i zwiększają efektywność nauczania i uczenia się.

Różnice między elearning’iem i mlearning’iem

Na blogu edumobi będziemy opisywać w dużej mierze praktyczne porady i rozwiązania, które przydadzą się każdemu uczniowi w codziennej pracy nad zwiększaniem posiadanej wiedzy i zdobywaniu nowych kompetencji. Edukacja Mobilna to dla nas sposoby na wygodne, tanie i efektywne przyjmowanie wiedzy w dowolnym miejscu i czasie.

[1] Keegan, D. (2002). The future of learning: From e-learning to m-learning.

 

Interesuje Cię edukacja mobilna? Czytaj dalej:

Jak kupić Amazon Kindle?

Amazon Kindle – czytnik ebooków

Wzrostowy trend sprzedaży ebooków

Foxit – czytaj, notuj, zaznaczaj, komentuj w plikach pdf

Darmowe narzędzie do pracy grupowej

Reklamy
Komentarze
  1. […] dLearning, eLearning, mLearning – o co chodzi? […]

  2. […] wydawana w wersji elektronicznej, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej. mLearning będzie więc powszechnie stosowaną metodą nauki. Będąc osobiście właścicielem […]

  3. […] dLearning, eLearning, mLearning – o co chodzi? […]

  4. […] dLearning, eLearning, mLearning – o co chodzi? […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s